Menü Bezárás

A hazáért – Laky János

1923. október 17-én született Szencen, édesapja Laky Ferenc, édesanyja Ondoly Gizella volt.
Édesanyját nagyon korán elveszítette, édesapja 1924 októberében újranősült, így nevelőanyja a szenci születésű Farkas Anna lett. Később még több féltestvére született, azonban csak heten élték meg a felnőtt kort, Dezső, István, Ferenc, Terézia, József, Mihály és Mária.
1929 októberében költöztek át Rétére a Dóka-majorba, ahol édesapja a gazdaságban dolgozott.

Laky János a második világháború alatt a 16/II. zászlóalj kötelekében szolgált a nyugati hadszíntéren, így került Drezda városába.

Az 1945-ös évbe fordulva gyakorlatilag nem maradt olyan német nagyváros, amelyet az angolszász légierők még ne igyekeztek volna elsöpörni a második világháború embertelen bombázóhadjáratában. Az Arthur Harris („Bomber” vagy „Butcher” Harris) nevéhez köthető tervezet jegyében a városok legsűrűbben lakott belső negyedeit szőnyegbombázással tarolták le. A legnagyobb pusztítást nem is a rombolóbombák okozták, hanem a főleg foszforral végrehajtott támadások után kitörő óriási tűzvihar (Feuersturm). Az emberek a fulladásveszély miatt felmenekültek az óvóhelyekről a felszínre, ahol az óriási hőség, a mérges gázok és az oxigén hiánya percek alatt végzett velük.

Drezda eközben végig elkerülte a nagyobb bombázást. Bár egyes külsőbb részeit többször is támadták, de azok vagy katonai, vagy stratégiai célok voltak, magát a belvárost nem érte légicsapás. Mivel a szovjet ún. Munkás-paraszt Vörös Hadsereg addigra már bevette a német keleti területeket és Sziléziát, a megrémült lakosok százezrei vették nyugat felé az irányt. Addig Drezdát komolyabban nem bombázták, így a hatóságok a menekültek nagy részét a városban helyezték el – lévén jelentős vasúti csomópont, a későbbiekben innen tervezték továbbszállítani őket. Ezért az eredeti, kb. 640 000 fős lakosságszámnál lényegesen nagyobb, egymilliót bőven meghaladó embertömeg tartózkodott itt 1945. február elején.

A belvárosban jelentős katonai célpont nem volt. Mivel Drezda a második világháború előtt Németország egyik legszebb és a hetedik legnagyobb városa volt, ezért sok drezdai úgy hitte, hogy a szövetségesek megkímélik majd, esetleg a háború utáni német állam új fővárosa is lehet. Emiatt a szükséges óvintézkedéseket sem nagyon tették meg, nem alakítottak ki összefüggő menekülőútvonalakat (mint például Hamburgban), illetve gyakorlatilag földi légvédelem se védte.

A Drezda bombázása néven elhíresült fő csapást 1945. február 13-án indították. Az RAF nehézbombázói a szász főváros felé vették az irányt. A német légvédelem tehetetlen volt, mivel előtte egész nap elterelő hadműveletekkel tévesztették meg. Így a várost teljesen meglepte a váratlan támadás, a légoltalmi szirénák sem szólaltak meg időben.

Az első hullám főleg gyújtóbombákkal támadott. Ezek zöme a sűrűn beépített, történelmi óvárosra hullott, ahol minden hamar lángba borult.

Wikipédia

Laky János 1945. február 15-én Drezdában vesztette életét a több, mint százezer áldozatott követelő, népírtással felérő angolszász légitámadás harmadik napján.
Egy nappal később temették el a helyőrségi temetőben.

Nevét és emlékét a rétei katolikus temetőben található emléktábla őrzi, melyet 2003-ban Dr. Horváth Ferenc állíttatott az elesett rétei honvédek emlékére.


Az második világháborúban elesett hősi halott rétei honvédeinek listája


(Laki László – Terra Rethe)




Források:
https://hadisir.militaria.hu/cms/hadisir-adatbazisok
https://hu.wikipedia.org/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük